Czy warto pić kawę?

| | , ,

Dla wielu z nas nie ma rzeczy świętszej nad niż poranną filiżankę kawy. Ponad 66% regularnie pije kawę – to statystyka, która od lat 90. niewiele się zmienia. Pomimo wielu ostrzeżeń lekarzy, że ​​kawa może być szkodliwe dla organizmu, ludzie pozostali oddani temu napojowi. Czy kawa jednak rzeczywiście jest tak straszna? Na szczęście dla kawoszy najnowsza nauka pokazuje liczne korzyści, jakie wynikają z picia kawy. Badania pokazują, że kawa może bez wątpienia mieć pozytywny wpływ na organizm człowieka.

Przede wszystkim osoby, które regularnie piją kawę, mogą mieć o 11% mniejsze ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 niż osoby, które od niej stronią. Wszystko dzięki składnikom kawy, które mogą wpływać na poziom hormonów zaangażowanych w metabolizm.

polecany ekspres do kawy

W dużym badaniu z udziałem dziesiątek tysięcy osób naukowcy odkryli, że osoby, które piły kilka filiżanek dziennie – od dwóch do czterech – w rzeczywistości miały mniejsze ryzyko udaru. Specjaliści od chorób serca twierdzą, że korzyści te mogą wynikać z wpływu kawy na naczynia krwionośne. Kawa, utrzymując elastyczność i zdrowie naczyń, może zmniejszyć ryzyko miażdżycy, która z kolei może powodować zawał serca. Napój ten jest również bogaty w przeciwutleniacze, o których wiadomo, że mogą skutecznie walczyć z nowotworami. To może wyjaśniać, dlaczego niektóre badania wykazały mniejsze ryzyko raka wątroby u osób pijących kawę.

Kawa przedłuża życie!

Kawa może nawet pomóc Ci żyć dłużej. Niedawne badanie z udziałem ponad 200 000 mężczyzn i kobiet wykazało, że osoby, które regularnie piły kawę, rzadziej umierały przedwcześnie niż te, które jej nie piły. Naukowcy są przekonani, że niektóre substancje chemiczne zawarte w kawie mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny, który, jak stwierdzono, odgrywa ważną rolę w wielu problemach zdrowotnych związanych ze starzeniem się, w tym w demencji i chorobie Alzheimera. Niektóre dowody sugerują również, że kawa może spowolnić procesy metaboliczne, które powodują starzenie się.

Nauka nie kłamie – picie kawy ma wiele zalet i jeśli nie istnieją żadne przeciwwskazania, jak najbardziej warto pić ją regularnie!

Previous

Jak wybrać wymarzony smartfon? Zobacz nasze porady

Jaki telewizor kupić? Sprawdź szczegółowy poradnik

Next

Leave a Comment