Jak bardzo szkodliwy jest smog?

| |

Z pewnością każdy słyszał o smogu – to mieszanina gazów, która zanieczyszcza powietrze. W najgorszym przypadku jest trujący dla ludzi. W miastach działalność przemysłowa powoduje powstawanie smogu przemysłowego, a emisje z pojazdów – smog fotochemiczny. Powoduje to problemy zdrowotne u ludzi i niekorzystnie wpływa na rośliny. Spalanie paliw kopalnych w celu wytworzenia energii (ciepła lub energii elektrycznej) powoduje powstanie dwutlenku siarki. To właśnie on jest głównym zanieczyszczeniem emitowanym przez te branże i powoduje smog przemysłowy. Spaliny samochodowe, spalanie drzew i organiczne odpady rolnicze prowadzą do emisji zanieczyszczeń, takich jak lotne związki organiczne (LZO) i tlenki azotu. Zanieczyszczenia te oddziałują ze światłem słonecznym, tworząc smog fotochemiczny, którego głównym składnikiem jest ozon.

Według amerykańskiego Ministerstwa Środowiska w Ontario osoby cierpiące na astmę są najbardziej narażone na smog. Ozon w warstwie przyziemnej i cząstki stałe mogą zaostrzyć objawy lub wywołać atak astmy. Smog jest również szkodliwy dla osób starszych, które cierpią na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, choroby serca, rozedmę płuc, zapalenie oskrzeli czy stwardnienie tętnic. Tlenek azotu zmniejsza odporność człowieka na infekcje i może wywoływać problemy z sercem i płucami. Ozon i azotan peroksyacetylu (PAN) powodują kaszel, podrażnienie oczu i problemy z oddychaniem.

W okresie jesienno-zimowym warto zadbać o dobry oczyszczacz powietrza. Ranking znajdziesz w tym linku, gdzie eksperci porównali dostępne modele.

smog zimą

Wpływ smogu na rośliny i materiały

Gazy takie jak tlenki azotu, ozon i azotan peroksyacetylu (PAN), które są głównymi składnikami zanieczyszczeń powietrza, mogą mieć szkodliwy wpływ na rośliny. Hamują pierwotny proces fotosyntezy u roślin, co może zatrzymać lub zmniejszyć ich wzrost. Peroksyacetyl jest bardziej toksyczny dla roślin, niż ozon. Smog może mieć również negatywny wpływ na materiały. Ozon – główny składnik smogu fotochemicznego – może powodować pękanie gumy i uszkadzać dzieła sztuki, które znajdują się na zewnątrz. Ponadto smog zmniejsza wytrzymałość tekstyliów na rozciąganie i powoduje blaknięcie barwionych włókien. Bez wątpienia jest on zjawiskiem jednoznacznie negatywnym, dlatego trzeba dążyć do jego ograniczenia za wszelką cenę.

Previous

Ranking odkurzaczy

Jaki mikser kuchenny jest najlepszy?

Next

Leave a Comment