Jaki monitor wybrać?

| | ,

Monitor jest oknem na duszę komputera. Niezależnie od tego, czy grasz, przeglądasz lub edytujesz zdjęcia i filmy, czy po prostu czytasz artykuł na jednej ze swoich ulubionych stron -bez odpowiedniego wyświetlacza wszystko, co robisz w systemie, będzie wydawać się nijakie. Dostawcy sprzętu rozumieją, jak wraz z różnymi specyfikacjami i funkcjami wyświetlacza zmieniają się doświadczenia i zalali rynek mnóstwem opcji. Ale które funkcje i specyfikacje są najbardziej wartościowe dla Ciebie? Czy chcesz uzyskać rozdzielczość 4K, 1440p, 1080p czy po prostu zwykłą rozdzielczość HD – i przede wszystkim, jaka jest między nimi różnica? Jakie znaczenie mają częstotliwości odświeżania i czasy odpowiedzi? Czy takie rzeczy jak brak migotania, filtry światła niebieskiego, G-Sync i FreeSync są dla Ciebie kluczowe? A jak powinny się zmienić Twoje priorytety, jeśli koncentrujesz się na grach, a nie profesjonalnych aplikacjach i ogólnym zastosowaniu?

najlepsze monitory

Przede wszystkim określ główny cel swojego monitora – czy będzie on przeznaczony do gier, czy do użytku profesjonalnego lub ogólnego. Ogólnie rzecz biorąc, gracze powinni priorytetowo traktować szybkie częstotliwości odświeżania i krótkie czasy odpowiedzi, profesjonaliści zaś powinni nadać priorytet dokładności kolorów. Zwykli użytkownicy mają mniej specyficzne potrzeby, ale często wybierają monitor z panelem VA o wysokim kontraście.

Wybór monitora – porady

Im wyższa rozdzielczość, tym lepszy obraz. Rozdzielczość monitora informuje, ile pikseli ma monitor w formacie szerokość x wysokość. 1920 x 1080 – znane również jako 1080p, Full HD (FHD) i HD) – to minimum, którego potrzebujesz. Jeszcze ostrzejszy obraz uzyskasz dzięki QHD lub 4K. Znaczenie ma także rozmiar. Gęstość pikseli ma duży wpływ na jakość monitora – optimum to 109 pikseli na cal (ppi). Większy monitor będzie miał mniejszą gęstość pikseli, jeśli ustawimy niższą rozdzielczość. W przypadku oglądania z typowej odległości od biurka 32 cale to rozmiar, który zdecydowanie wystarczy. Nie jest trudno znaleźć 32-calowy monitor do gier lub ogólnego zastosowania w rozdzielczości 4K w dość niskiej cenie.

Częstotliwość odświeżania informuje, ile razy na sekundę monitor aktualizuje się o nowe informacje i jest mierzona w hercach (Hz). Większe liczby oznaczają lepsze, płynniejsze i mniej nierówne obrazy. Częstotliwość odświeżania jest szczególnie ważna dla graczy, którzy powinni mieć monitor z co najmniej 75 Hz w połączeniu z najniższym czasem odpowiedzi, jaki można znaleźć. Jeśli nie grasz, częstotliwość odświeżania 60 Hz powinna wystarczyć.

Previous

Ranking ekspresów do kawy

Jaka myszka do gier jest najlepsza?

Next

Leave a Comment